A román rendszerváltás zsákutcája

A román rendszerváltás zsákutcája címmel tart előadást Csanády András, címzetes egyetemi tanár, a MTA Politika Tudományok Intézetének főmunkatársa a PKE Bartók termében. Időpont: 2012.06.20. (szerda), 19:00 óra.

A PKE Közgazdaságtudományi Kar szervezésében, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság - Bihar megyei szervezete nevében tisztelettel és szeretettel hívunk és várunk minden kedves érdeklődőt a rendezvényünkre.

A román rendszerváltás zsákutcája címmel tart előadást Csanády András, címzetes egyetemi tanár, a MTA Politika Tudományok Intézetének főmunkatársa június 22-én 19 órától a Partiumi Keresztény Egyetem Bartók termében (Primariei/Városháza u. 27 szám).

Rendezvényünket megtiszteli jelenlétével Szécsi Kálmán úr, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság elnöke.

Az előadás tematikájából...

A rendszerváltást követő visszaesés csak átmenetileg rendeződött és csak a gazdaság piaci felszínén, mélyén azonban máig sem. Rövidtávú folyamatok azonban nem adják ennek kielégítő magyarázatát. Hosszú idősorokban a vizsgálat eredményesebb.  A GDP növekedésének trendvonala (és attól való eltérések) viszonyítva a foglalkoztatás ágazati szerkezetének alakulásához áttekinthető és jól értelmezhető képet ad.  Ott megjelenik előttünk a nagy átáramlás, amellyel a felzárkózást erőltető hatalom a hagyományos ágazatokból a gépi nagyiparba vitte át a munkaerőt, és ezzel hosszasan évi 6-8% növekedést ért el.

Amikor azonban ez az ember-forrás kiapadt, akkor a GDP növekedés is leállt, és politikai kerete, a szocializmus  összeomlott. A tőke társadalmi rendjének visszaállítása nem volt képes a népesség egészét magába illeszteni, Hatalmas hányad záródott ki a szabályszerű foglalkoztatásból, illetve visszaáramlott a hagyományos mezőgazdaságba; az ipari vállalatok jelentős része megsemmisült, vagy külföldi tőkések tulajdonába került, A nemzetgazdaság arányai teljesen eltorzultak.

Miképp vannak jelen ezek a torzult arányok a Világgazdaság egészében? Mitől és hogyan jöhetne mindez helyre?